بیمه

بیمه قراردادی است که به ‌واسطه‌ی آن ‌یک طرف متعهد می‌شود تا در ازای دریافت یک مبلغ مشخص، اگر حادثه‌ای رخ داد که منجر به آسیب کالا و اجناس طرف دیگر شد، خسارات وارده را جبران کند و یا وجه معینی را پرداخت کند.

بیمه باربری

این نوع بیمه همه‌ی خطراتی که سبب آسیب رسیدن کالاها در حین هنگام ترانزیت، واردات، صادرات و یا حمل‌ونقل داخلی بارها است را شامل می‌شود. بیمه حمل‌ونقل خساراتی را جبران می‌کند که ممکن است براثر اشتباهاتی رخ دهد که شامل آسیب دیدن یا گم‌شدن بارها هنگام حمل‌ونقل در جاده، دریا، هوا یا راه‌آهن باشد. در ادامه سعی می‌کنیم انواع بیمه باربری را توضیح دهیم. میزان و هزینه بیمه به عواملی مانند ارزش کالاها، مسیر و زمان حمل‌ونقل بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع بیمه ‌این است که از اموال شما مراقبت می‌کند؛ طوری که اگر بیمه نباشد، مجبور می‌شوید تا کل هزینه مالی را خودتان پرداخت کنید.

از زیان همگانی چه می دانید؟

 یکی از قوانین دریانوردی است که بر مبنای آن‌همه‌ی طرف‌های دخیل در یک سفر دریایی، هر خسارتی که با قربانی کردن داوطلبانه بخشی از کشتی یا اجناس آن برای نجات در موارد اضطراری صورت بگیرد، به‌تناسب سهیم هستند.

بیمه اتکایی (Reinsurance) چیست؟

یک قراردادی است که به‌وسیله آن شرکت بیمه قسمتی از تعهدات ‌بیمه‌ای‌ مازاد بر ظرفیت مالی و فنی خود را مجدداً نزد شرکت یا شرکت‌‌های بیمه دیگر (شرکت‌های بیمه اتکایی) بیمه می‌کند.

بارنامه

بارنامه چیست
بارنامه چیست

بارنامه اوراق بهاداری است که از طرف مؤسسه بیمه باربری صادر می‌شود و اطلاعاتی مانند مشخصات کالا، نام، آدرس گیرنده و فرستنده کالا، میزان کرایه حمل، تعداد و وزن کالا در آن درج می‌شود و به‌عنوان رسید دریافت كالا و سند مالكیت آن است.

انواع بیمه باربری

بیمه حمل‌ونقل داخلی

این نوع بیمه بارهایی که مبدأ و مقصد آن‌ها داخل و به‌صورت زمینی (کامیون و راه‌آهن) و هوایی باشد را پوشش می‌دهد و خطرات مربوط به هر حمل‌ونقل را به‌صورت جداگانه تفکیک می‌کند و نحوه پرداخت هم به این صورت است که مبلغ خسارت را در طول پروسه‌ی بارگیری، حمل‌ونقل و تخلیه پرداخت می‌کند.

بیمه حمل‌ونقل بین‌المللی

در این مدل بیمه از تجارت خارجی استفاده می‌شود و به همین علت باید قراردادهای صادرات و واردات کالا و اجناس را به‌خوبی رعایت کنید. این شرایط و قوانین به مقررات هر کشور بستگی دارد و شبیه بیمه‌نامه‌های داخلی است که شامل بیمه باربری ترانزیت، وارداتی و صادراتی است.

بیمه باربری ترانزیت

این بیمه خسارت‌هایی که کالا در طی فرآیند بسته‌بندی، بارگیری، حمل‌ونقل یا تخلیه بار در طول کل حرکت وارد می‌شود را پرداخت می‌کند. همچنین آسیب و خرابی اجناس در هنگام تصادف، انفجار، آتش‌سوزی‌های غیر عمد، سرقت و خسارت‌های مخرب را پوشش می‌دهد. بیمه باربری ترانزیت برای افرادی مفید است که مرتب اجناس و کالاها را در مسافت‌های طولانی حمل می‌کنند. اگر باری از یک کشور حرکت کند و پس از توقف در ایران به سمت کشور دیگری برود، تحت پوشش بیمه باربری ترانزیت قرار می‌گیرد.

بیمه باربری وارداتی

در این نوع بیمه مبدأ کالاها خارج از کشور و مقصد آن داخل کشور است و اگر در حین حمل بار حادثه‌ای به دلیل سهل‌انگاری کارگران رخ دهد و بارها آسیب ببیند، خسارت آن‌ها جبران می‌شود. این بیمه به صورتی است که اجناس از طریق جاده، دریا، هوا یا راه‌آهن حمل می‌شود.

بیمه باربری صادراتی

این بیمه برعکس بیمه وارداتی است. به‌طوری‌که کالاها از داخل کشور حرکت کرده و یک کشور دیگر مقصد آن است. این بیمه مسئولیت عواملی مانند آتش‌سوزی، سرقت، تصادف، واژگونی، تخلیه و بارگیری را بر عهده می‌گیرد و بهای بیمه آن را می‌پردازد.

بیمه باربری زمینی

بیمه باربری زمینی همان‌گونه که از نامش پیداست، کالاها را به روش زمینی منتقل می‌کند و خطراتی که مربوط به وسایل حمل‌ونقل زمینی از قبیل کامیون و سایر وسایل نقلیه کوچک مانند سرقت و سایر خطرات مرتبط است را تحت پوشش قرار می‌دهد و دامنه فعالیت آن در داخل کشور است و به همین دلیل به‌عنوان بیمه ملی شناخته می‌شود.

بیمه باربری دریایی

شرایط نامساعد آب و هوایی غیرقابل‌پیش‌بینی است و اگر به‌صورت درست و اصولی بسته‌بندی نشوند، می‌تواند به محموله شما آسیب بزند. بیمه باربری دریایی کالاهای تاجران که در بارگیری و تخلیه ممکن است دچار آسیب شوند را تحت پوشش قرار می‌دهند. این بیمه به مرزهای کشور محدود نمی‌شود؛ بلکه حمل‌ونقل بین‌المللی را نیز شامل می‌شود.

چرا باید بیمه داشته باشیم؟!

  • امکان دریافت وام بدون ضامن
  • بهره‌مندی از پوشش‌های بیمه‌ای
  • زندگی با آرامش بیشتر
  • تأمین هزینه‌های زندگی در هنگام بازنشستگی

مدت اعتبار بیمه‌نامه

مدت اعتبار بیمه به‌صورت یک‌فاصله زمانی از شروع و پایان تاریخ آن تعیین می‌شود. البته مدت اعتبار قابل تمدید است و معمولاً 15 روز است.

خطرات تحت پوشش بیمه باربری

  • خسارت ناشی از آتش‌سوزی و انفجار
  • واژگون شدن وسیله حمل کالا
  • تلف شدن کالا برای جلوگیری از خسارت عمومی و نجات انسان‌ها

منبع : ویبار

پاسخ بدهید